Mantra Mediterraneo Flush Ceiling / Wall 2 Light E27 Medium Frosted White Glass (M3624)
Product Code
M3624

Mediterráneo is designed to be an enduring concept, and not a passing trend. It is one in a series of eco-friendly water-inspired collections and is destined to be a timeless range. Mediterráneo is inspired by the movement and regular patterns of smooth, rounded waves in the open ocean. The organic lines accentuate this creating a magical effect along the glass surface. Manufactured using the highest quality glass creates a flawless finish. By selecting the desired lamps the required warm, cool or daylight output can be achieved, subsequently creating their own identity in this range. A vast selection of items within the range offers numerous lighting solutions.
Special Price £124.39 Regular Price £175.20
- We won’t be beaten on price
- Any questions? Click here!
Add bulbs to this order - If you choose to add bulbs, we'll ship the product with the required standard bulb/s included for you! Note: Standard bulbs are non dimmable.
| Bulb Type | E27 |
|---|---|
| Number of Lamps | 2 |
| dimensions | 140mm height x 370mm diameter |
| Product Diameter | 370 |
| Product Height | 140 |
| Product Width | 370mm |
| Product Length | 370mm |
| Bulb Details | E27 |
| Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| IP Rating | 20 |
| Bulb Included | Yes |
| Finish | White |
| Style | Modern |
| Collection | Mediterraneo |




















