Mantra Mediterraneo Pendant 2 Light GU10 Small Polished Chrome / Frosted White Glass CFL Lamps INCLUDED (M3622)
Product Code
M3622

Mediterráneo is designed to be an enduring concept, and not a passing trend. It is one in a series of eco-friendly water-inspired collections and is destined to be a timeless range. Mediterráneo is inspired by the movement and regular patterns of smooth, rounded waves in the open ocean. The organic lines accentuate this creating a magical effect along the glass surface. Manufactured using the highest quality glass creates a flawless finish. By selecting the desired lamps the required warm, cool or daylight output can be achieved, subsequently creating their own identity in this range. A vast selection of items within the range offers numerous lighting solutions.
Special Price £68.16 Regular Price £96.00
- We won’t be beaten on price
- Any questions? Click here!
Add bulbs to this order - If you choose to add bulbs, we'll ship the product with the required standard bulb/s included for you! Note: Standard bulbs are non dimmable.
| Bulb Type | GU10 |
|---|---|
| Number of Lamps | 2 |
| dimensions | 250mm min drop x 1500mm max drop x 220mm diameter |
| Product Diameter | 220 |
| Product Width | 220mm |
| Product Length | 220mm |
| Minimum Drop | 250 |
| Maximum Drop | 1500 |
| Bulb Details | GU10 |
| Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| IP Rating | 20 |
| Bulb Included | Yes |
| Finish | Polished Chrome |
| Style | Modern |
| Collection | Mediterraneo |




















