Mantra On Telescopic 30W LED 3000K 3000lm Polished Chrome/Frosted Acrylic 3yrs Warranty (M3560)
Product Code
M3560

On maybe simplistic in its design but is stunning in appearance and functionality. The light output has been controlled at 3000K in order to give a colour temperature as close as possible to halogen lighting. The specially formulated acrylic cover diffuses the light evenly along each arm whilst ensuring maximum output. The contrast between the polished chrome framework and frosted diffusers creates a subtle impact. The left and right options in the wall and table lamps allows for a more bespoke lighting solution. All Mantra LED products carry a 3 year warranty.
Special Price £417.48 Regular Price £588.00
- We won’t be beaten on price
- Any questions? Click here!
Add bulbs to this order - If you choose to add bulbs, we'll ship the product with the required standard bulb/s included for you! Note: Standard bulbs are non dimmable.
| Bulb Type | LED |
|---|---|
| Number of Lamps | 5 |
| Product Dimmable | Non-dimmable |
| dimensions | 540mm min drop x 930mm max drop x 800mm diameter |
| Product Diameter | 800 |
| Product Width | 800mm |
| Product Length | 800mm |
| Minimum Drop | 540 |
| Maximum Drop | 930 |
| Bulb Details | Integral LED |
| Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| IP Rating | 20 |
| Bulb Included | Yes |
| Finish | Polished Chrome |
| Style | Modern |
| Collection | On |

















