Mantra Ninette Flush Ceiling 4 Light E27 Polished Chrome With Ivory White Shade (M1909)
Product Code
M1909

Ninette is the name of this gracefully streamlined, romantic lighting collection. Brief unfinished lines create the structure of its elements as the elegance of the frame move in harmony with its original design shades. The fabric shades offer a unique identity created by the continuous wave like shape around the bottom. The alternating trough and peak create an impressive effect. The metal work is available in a polished chrome or antique brass finish and the shades can be black or white according to your taste. Ninette is an outstanding example of an elegant style.
Special Price £127.37 Regular Price £179.40
Only 4 left
- We won’t be beaten on price
- Any questions? Click here!
Add bulbs to this order - If you choose to add bulbs, we'll ship the product with the required standard bulb/s included for you! Note: Standard bulbs are non dimmable.
| Bulb Type | E27 |
|---|---|
| Number of Lamps | 4 |
| dimensions | 270mm height x 600mm diameter |
| Product Diameter | 600 |
| Product Height | 270 |
| Product Width | 600mm |
| Product Length | 600mm |
| Bulb Details | E27 |
| Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| IP Rating | 20 |
| Bulb Included | No |
| Finish | Polished Chrome |
| Style | Modern |
| Collection | Ninette Polished Chrome-Ivory White |












