LED 9W T8 Tube 588mm (2FT)
Additional Information
| Supplier Code | LFT29CW |
|---|---|
| Brand | Selected by The Lighting Company |
| Guarantee | 4 Years |
| Length | 588mm |
| Width/Dia | 26mm |
| Bulb Shape | Striplights & Tubes |
| Energy Rating | A |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Cap Code | G13 |
| Cap | G13 |
| Watts | 9W |
| Equivalent | 18W |
| Lumens | 810 |
| Average Hours | 40,000 |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000 |
| Bulb Finish | Clear Glass |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Design | T8 Fluoresent Tube |
| Bulb Length | 588mm |
- We won’t be beaten on price
- Any questions? Click here!
Add bulbs to this order - If you choose to add bulbs, we'll ship the product with the required standard bulb/s included for you! Note: Standard bulbs are non dimmable.












