LED 5W R50 Reflector - Screw
Additional Information
| Supplier Code | LR505WW |
|---|---|
| EAN | 609207987543 |
| Brand | Selected by The Lighting Company |
| Guarantee | 3 Years |
| Length | 86mm |
| Width/Dia | 50mm |
| Bulb Shape | Reflectors |
| Energy Rating | A+ |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Cap Code | SES/E14 |
| Cap | Small Screw |
| Watts | 5W |
| Equivalent | 40W |
| Voltage | 240V |
| Lumens | 250 |
| Candela | 200 |
| Average Hours | 25,000 |
| Beam | 110° |
| Beam | 110° |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 3000 |
| Bulb Finish | Diffused |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Design | R50 Reflector |
- We won’t be beaten on price
- Any questions? Click here!
Add bulbs to this order - If you choose to add bulbs, we'll ship the product with the required standard bulb/s included for you! Note: Standard bulbs are non dimmable.












