LED 5w Pearl Candle Bulb - Bayonet - Dimmable
Additional Information
| Supplier Code | RLCND05DIMB22-30-N |
|---|---|
| EAN | 5055579301992 |
| Brand | Selected by The Lighting Company |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 112mm |
| Width/Dia | 37.5mm |
| Bulb Shape | Candle Bulbs |
| Energy Rating | A+ |
| Dimmable | Dimmable |
| Cap Code | BC/B22 |
| Cap | Bayonet |
| Watts | 5W |
| Equivalent | 35W |
| Voltage | 220V-240V |
| Lumens | 330 |
| Average Hours | 20,000 |
| Beam | 320° |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 3000 |
| Bulb Finish | Opal |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Design | Candle |
- We won’t be beaten on price
- Any questions? Click here!
Add bulbs to this order - If you choose to add bulbs, we'll ship the product with the required standard bulb/s included for you! Note: Standard bulbs are non dimmable.












