LED 4.5w MR16 - Cool White
Additional Information
| Supplier Code | KTC4.5PWR/G5.3-W40 |
|---|---|
| EAN | 5060063420462 |
| Brand | Selected by The Lighting Company |
| Guarantee | 3 Years |
| Length | 53mm |
| Width/Dia | 50mm |
| Bulb Shape | Spotlights |
| Dimmable | Non Dimmable |
| Cap Code | MR16 |
| Cap | MR16 |
| Watts | 4.5W |
| Equivalent | 25W |
| Voltage | 240V |
| Lumens | 190 |
| Candela | 500 |
| Average Hours | 30,000 |
| Beam | 45° |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000 |
| Bulb Finish | Diffused |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Design | 50mm MR16 |
- We won’t be beaten on price
- Any questions? Click here!
Add bulbs to this order - If you choose to add bulbs, we'll ship the product with the required standard bulb/s included for you! Note: Standard bulbs are non dimmable.












