LED 15w Cool White PAR38 Reflector - Screw
Additional Information
| Supplier Code | KWP15P38/E27-S40 |
|---|---|
| EAN | 5013588056012 |
| Brand | Selected by The Lighting Company |
| Guarantee | 3 Years |
| Length | 129mm |
| Width/Dia | 121mm |
| Bulb Shape | Reflectors |
| Energy Rating | A |
| Dimmable | Non Dimmable |
| Cap Code | ES/E27 |
| Cap | Screw |
| Watts | 15W |
| Equivalent | 75W |
| Voltage | 240V |
| Lumens | 900 |
| Candela | 1200 |
| Average Hours | 30,000 |
| Beam | 45° |
| Beam | Flood |
| Colour Rendering | 85 |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000 |
| Bulb Finish | Diffused |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Design | PAR 38 |
- We won’t be beaten on price
- Any questions? Click here!
Add bulbs to this order - If you choose to add bulbs, we'll ship the product with the required standard bulb/s included for you! Note: Standard bulbs are non dimmable.












