LED 12W Warm White GLS Bulb - Bayonet
Additional Information
| Supplier Code | LGBC12WW |
|---|---|
| EAN | 5055579302159 |
| Brand | Selected by The Lighting Company |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 120mm |
| Width/Dia | 60mm |
| Bulb Shape | Standard GLS |
| Energy Rating | A++ |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Cap Code | BC/B22d |
| Cap | Bayonet |
| Watts | 12W |
| Equivalent | 85W |
| Voltage | 240V |
| Lumens | 1050 |
| Average Hours | 25,000 |
| Beam | 320° |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 3000 |
| Bulb Finish | Opal |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Design | GLS |
- We won’t be beaten on price
- Any questions? Click here!
Add bulbs to this order - If you choose to add bulbs, we'll ship the product with the required standard bulb/s included for you! Note: Standard bulbs are non dimmable.












