50W SON-E - External Ignitor - Screw
Additional Information
| Supplier Code | |
|---|---|
| EAN | 5410288205540 |
| Brand | Selected by The Lighting Company |
| Length | 165mm |
| Width/Dia | 72mm |
| Bulb Shape | Industrial & Commercial |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Cap Code | ES/E27 |
| Cap | Screw |
| Watts | 50W |
| Voltage | 240V |
| Lumens | 3500 |
| Average Hours | 24,000 |
| Colour Rendering | 20 |
| Light Colour | White |
| Colour (K) | 2050 |
| Bulb Finish | Diffused |
| Bulb Type | HID |
| Bulb Design | SON Elliptical |
- We won’t be beaten on price
- Any questions? Click here!
Add bulbs to this order - If you choose to add bulbs, we'll ship the product with the required standard bulb/s included for you! Note: Standard bulbs are non dimmable.












